Това е бюджетът на рестартирането на държавата. С този редовен бюджет, след дълъг период, в който имаше неяснота за кое ще има средства, всъщност всичко отново беше подредено, заяви министър-председателят акад. Николай Денков в ефира на БТВ.
Той каза, че в бюджета има значително завишени социални плащания и политики за финансова подкрепа, има средства за капиталови разходи, около 8 млрд.лв., като проблемът по думите му е има ли проекти, които да бъдат реализирани. Благодарение на допълнителните мерки за приходите са заложени над 3 млрд. лв. повече постъпления. Има лека корекция на капиталовите разходи, така че част от средствата са прехвърлени към заплати, но те по никакъв начин не нарушават баланса, каза премиерът. Бюджетът рестартира държавата по начина, по който трябва да работи една нормална държава с бюджет, каза Денков.
По повод на приемането на еврото премиерът даде пример с Хърватия, която го въведе от 1 януари. Той цитира проучване, според което две трети от хърватите са доволни, че е въведено еврото. Тези, които са минали през процеса знаят, че той всъщност е полезен, защото се спестяват средства от превалутиране, по-ниски са лихвите, по-лесно е да се прави бизнес при работа с международни партньори. Хората се притесняват, защото не са сигурни, че ще има кой да ги защити от спекула и злоупотреби, заяви Денков. Той каза, че има няколко сравнително прости правила, които страната ни може да използва като например шест месеца да се обявят цените и в двете валути, да има мобилно приложение за изчисление на цената от евро в лева и обратно. Всякакви мерки, които са проработили, трябва да ги включим, като много важен е контролът. Ако всичко се обясни навреме, хората ще бъдат по-спокойни, убеден е министър-председателят.
Попитан за отношенията с ДПС, Денков каза, че тяхната помощ е абсолютно необходима, за да се реализират конституционните промени, които са много важни. „Разговорът с ДПС беше абсолютно неизбежен“, посочи Денков. Според него те са влезли конструктивно в разговора засега. Имаме решения, които имат положително въздействие като подкрепата за бюджета, изборът на управител на БНБ. Това са важни акции, за които е добре, че имаме по-широка подкрепа. „Ако нещата тръгнат накриво, ще излезем от колата и ще оставим някой друг да шофира, ако има такъв желаещ“, заяви Денков.
В отговор на въпрос управляващите партии коалиция ли са или сглобка, той каза, че става въпрос за сътрудничество за постигане на конкретни общи цели. „Докато работим за постигането на целите, ще работим заедно. Когато се види, че не работим, ще приключим“, коментира Денков.
В отговор на въпрос за националния ни празник той каза, че правителството по никакъв начин не променя отношението към 3 март. Той ще се празнува, както и досега, защото е официален празник. Издигаме един друг празник, топъл и близък до всеки един от нас, на друго ниво, каза премиерът. 24 май по уникален начин ни позволява да погледнем към бъдещето, защото само с просвета, култура и наука можем да продължим напред. Искаме 24 май с тези послания, които носи по отношение на миналото и по отношение на бъдещето, да бъде записан в Конституцията като националния празник, който е душата на нашето българско самосъзнание и който може да ни пренесе в бъдещето, ако поставим като приоритети науката, образованието и просветата и българската култура, каза министър-председателят. Според него е некоректно някой в стремежа си да запази 3 март, да напада 24 май.
Относно предложението на правителството при служебен кабинет служебен премиер да може да стане гуверньорът на БНБ, председателят на Върховния касационен съд или председателят на парламента, Николай Денков каза, че дали да са точно тези три институции е въпрос на дискусия. Има опит от други държави с подобен тип служебни правителства, коментира премиерът.
Попитан за отношенията с президента, Денков изрази надежда двамата да намерят начин да обсъждат спокойно и да работят заедно, което обаче по думите на премиера за момента не се случва. „Не се получава не по моя вина“, каза Денков. Самият начин, по който беше връчен мандатът, поръката да не бъде изпълнен, нападките към редовното правителство, показва, че от другата страна има нежелание да се работи, посочи премиерът. Той каза, че винаги е отговарял, че като институции правителството и президентството трябва да работят заедно. Надявам се, президентството да се върне обратно в конституционните си задължения на обединител на нацията, както и аз съм премиер на всички хора в България и да започнем да работим заедно, каза Денков.
Попитан предстои ли промяна на ръководството на службите, министър-председателят каза, че промени ще има, защото е важно те да бъдат подсилени в борбата с корупцията и в борбата с чуждестранните влияния, защото и при двете има слабости. Има нужда да се подсилят службите в тези две посоки.
За срока на хоризонта за петте приоритета на правителството Денков каза, че те са заложени за 18 месеца, два вече минаха и останаха 16 до края на 2024 г. Той за пореден път подчерта, че с Мария Габриел си партнират по изключително добър и колегиален начин. БТА